Co to są insektycydy i jak działają na owady?

Insektycydy to substancje chemiczne stosowane do zabijania owadów i niektórych innych stawonogów, takich jak roztocza, kleszcze, czy pająki, lub w celu zapobiegania niepożądanym działaniom, które one powodują.

Są klasyfikowane na podstawie ich struktury i sposobu działania. Środki roztoczobójcze to pestycydy, których celem jest zwalczanie roztoczy, mogą wykazywać niewielką lub żadną aktywność wobec owadów. Wiele środków owadobójczych działa w określonych miejscach układu nerwowego owada. Zazwyczaj zapewniają one bardzo szybkie powalenie owadów, które mogą ostatecznie umrzeć z powodu odwodnienia lub głodu. Środki owadobójcze zwykle rozpyla się na porażone rośliny lub powierzchnię, na której znajdują się insekty.

W zależności od szkodnika insektycyd może zabijać przez bezpośredni kontakt z kroplami oprysku, zjedzenie liści lub przedłużony kontakt z pozostałościami na potraktowanej pestycydem powierzchni. Owadobójcze środki roślinne to obronne substancje chemiczne pozyskiwane z roślin i stosowane do zwalczania szkodników.

Regulatory wzrostu owadów to substancje chemiczne oparte na hormonach, które regulują rozwój stawonogów. Zakłócają metamorfozę, więc działają przeciwko niedojrzałym stadiom, ale nie dorosłym. Do wtórnego lub pośredniego kontaktu z pestycydem dochodzi przez czołganie się lub spoczywanie owadów na traktowanych preparatem powierzchniach. Środki owadobójcze, takie jak insektycydy do ziemniaka, są wchłaniane przez cienkie części ciała.

Są one szczególnie skuteczne przeciwko owadom o miękkim pancerzu, takim jak mszyce, niektóre gąsienice czy wciornastki. Są mniej skuteczne w stosunku do owadów z grubymi lub twardymi pancerzami lub twardymi osłonami skrzydeł, jak chrząszcze lub owłosione gąsienice.

Pestycydy mogą również działać, gdy preparat jest spożywany przez insekty wraz z opryskanymi częściami roślin. Repelenty zapobiegają pozostawaniu owadów na powierzchniach zjedzonych lub zjadaniu roślin. Substancje chemiczne zwane przeciwutleniaczami uniemożliwiają owadom spożywanie opryskanych powierzchni plonów.