Problemy z wypadającymi włosami

Również u cieszącego się zdrowiem człowieka utrata włosów, w pewnych ilościach, jest zjawiskiem normalnym. Przesadne gubienie włosów może mieć przyczyny chorobowe, choć nie bez znaczenia jest ich prawidłowa pielęgnacja, racjonalne odżywianie i dostarczanie organizmowi zalecanych substancji bezpośrednio mających wpływ na włosy, skórę i paznokcie.

Często powodem łysienia jest stres, zmęczenie, ale również choroby tarczycy na przykład. Łysienie może być skutkiem ubocznym przyjmowania leków, mających pomóc w innych chorobach. W ulotce informacyjnej jakiegokolwiek leku muszą być zawarte informacje odnoszące się do działań ubocznych. Jeśli wypadanie włosów może być uzależnione od kuracji, po finiszu objawy powinny zanikać. Jeśli wypadanie włosów spowodowane jest niedostatkiem składników, minerałów czy witamin stosowne ich uzupełnienie powinno zakończyć kłopot. Zwykle niedokrwistość ma wpływ na kondycję włosów, więc kontrolnie można sprawdzić poziom żelaza we krwi.

Faceci częściej niż kobiety chprują na łysienie androgenowe. Choroba ma podłoże hormonalne. Charakterystyczna utrata włosów na części czołowej czy na czubku głowy (u pań) to objaw tej choroby. Oczywiście i inne stany chorobowe mogą mieć wpływ na zbytnie łysienie. Może to być chciazby toczeń rumieniowaty, schorzenia zakaźne albo nawet gorączka trwająca parę dni. Przeważnie sami powodujemy wzrost utraty włosów na skutek niewłaściwej ich pielęgnacji. Zbyt częste suszenie, prostowanie a nawet koloryzacja znacznie je osłabia. Wówczas ograniczenie tych czynności i właściwe odżywienie włosów poprawi ich wygląd i stan. Złe pielęgnowanie włosów może z czasem prowadzić do zakażeń skóry głowy (grzybicy, łuszczycy, łupieżu). To następnie powodować może wzmożone wypadanie włosów.

What is up there?

Człowiek o dobrym zdrowiu gubi dziennie około kilkaset włosów. W sezonie jesiennym i wiosennym to kilkukrotnie więcej. W tym okresie wzmożone dbanie o stan skóry głowy i włosów pozwala hamować powyższy proces. Niezbędna jest nie tylko higiena, ale także suplementacja ogólna organizmu.

Więcej w tym blogu: sposoby na porost włosów